Program

The full program for ISSST 2018 is available! The table below provides an overview of the keynote speeches, pre-conference workshops, and parallel sessions. Click the links below the table to explore the events for each day, each session, and each special themes. Read more information about special themes here.

We have created a mobile app for you to find conference information and plan your participation in the ISSST 2018.

Programs5_Page_1

(Click the figure to enlarge)

Session Overview

Date: Tuesday, June 26, 2018
9:00am – 12:00pm
Towers 2nd Floor West
Preconf 1: An introduction to data analysis with Python
Session Chair: Greg Schivley
9:00am – 12:00pm
Towers 3rd Floor West
Preconf 2: Business Solutions for a Circular Economy
Session Chair: Thomas Seager
9:00am – 12:00pm
Towers 3rd Floor East
Preconf 3: Designing a Sustainability Course for Impact Investors
Session Chair: Lise Laurin
1:00pm – 2:00pm
Towers 4th Floor Ballroom
Lunch will be provided, followed by conference open and keynote
Keynote speaker: Linda Cruse, Global Humanitarian and Leadership Expert
2:00pm – 3:30pm
Towers 3rd Floor West
RI-1: Resilient Energy Systems
Session Chair: Nicole Alyssa Ryan
2:00pm – 3:30pm
Towers 2nd Floor West
ET-1: LCA Methods for Emerging Tech
Session Chair: Marcelle McManus
2:00pm – 3:30pm
Towers Lower Level Meeting Room
CE-1: Circular Food/Biomass
Session Chair: Callie Babbitt
2:00pm – 3:30pm
Towers 3rd Floor East
E&S-1: Advances in Impact Assessment
Session Chair: Lise Laurin
3:30pm – 4:00pm
Towers 3rd Floor East
Afternoon break
4:00pm – 5:30pm
Towers 3rd Floor West
RI-2: Resilient water systems
Session Chair: Weiwei Mo
4:00pm – 5:30pm
Towers 3rd Floor East
ET-2: Case studies: LCA of Emerging Technologies on Energy Carriers and Storage
Session Chair: Joule Bergerson
4:00pm – 5:30pm
Towers Lower Level Meeting Room
CE-2: Methods for Circular Economy
Session Chair: Shweta Singh
Session Chair: Rebecca Jan Hanes
4:00pm – 5:30pm
Towers 2nd Floor West
E&S-2: Redrawing boundary conditions in LCA and other advances
Session Chair: Maryam Arbabzadeh
5:30pm – 7:30pm
West Wing 3rd Floor Corridor
Poster session
Date: Wednesday, June 27, 2018
7:30am – 8:30am
Towers 4th Floor Ballroom
Breakfast
8:30am – 10:00am
Towers 3rd Floor West
RI-3: Keynote Presentations: Resilient Infrastructure Systems
Session Chair: Susan Clark
8:30am – 10:00am
Towers 3rd Floor East
ET-3: Case Studies: LCA of Emerging Technology Focused on Mobility I
Session Chair: Mikhail Chester
8:30am – 10:00am
Towers Lower Level Meeting Room
CE-3: Special Session: Economic Impacts of the Circular Economy
Session Chair: Raj Buch
8:30am – 10:00am
Towers 2nd Floor West
E&S-3: Socially and environmentally Sustainable Agriculture and effects on the world
Session Chair: Sarah Torkamani
10:00am – 10:30am
Towers 3rd Floor Gallery
Morning break
10:30am – 12:00pm
Towers Lower Level Meeting Room
RI-4: Metrics and Quantifying Resilience
Session Chair: Jennifer Schneider
10:30am – 12:00pm
Towers 3rd Floor East
ET-4: LCA of Emerging Technology: Food and Agriculture
Session Chair: Markus Frank
10:30am – 12:00pm
Towers 3rd Floor West
CE-4: Regional and policy perspectives on the Circular Economy
Session Chair: Gabrielle Gaustad
10:30am – 12:00pm
Towers 2nd Floor West
E&S-4: Assessing Fuels Production
Session Chair: Daniel Posen
12:00pm – 2:00pm
Towers 4th Floor Ballroom
Lunch and keynote
speaker: Connie D. Hensler, Interface
title: Can we reverse climate change?
2:00pm – 3:30pm
Towers 3rd Floor West
RI-5: Sustainable Infrastructure
Session Chair: Andrea Hicks
2:00pm – 3:30pm
Towers 2nd Floor West
ET-5: Case Studies: LCA of Emerging Technology Focused on Mobility II
Session Chair: Fan Tong
2:00pm – 3:30pm
Towers Lower Level Meeting Room
CE-5: Circular Economy in Electronics
Session Chair: Eric Williams
2:00pm – 3:30pm
Towers 3rd Floor East
E&S-5: Assessing power production I
Session Chair: Jeremiah Johnson
3:30pm – 4:00pm
Towers 3rd Floor Gallery
Afternoon break
4:00pm – 5:30pm
Towers Lower Level Meeting Room
RI-6: Planning for Resilience
Session Chair: Sara Meerow
4:00pm – 5:30pm
Towers 2nd Floor West
ET-6: Special Session: LCA of Emerging Tech: The Case for a Sub-Discipline Research Network
Session Chair: Joseph William Cresko
4:00pm – 5:30pm
Towers 3rd Floor West
CE-6: Insights into the Circular Economy
Session Chair: Rebecca Jan Hanes
4:00pm – 5:30pm
Towers 3rd Floor East
E&S-6: NSF: National Research Training Programs for Non-Academic Careers
Session Chair: Thomas Seager
5:45pm – 6:45pm
Towers 3rd Floor East
Panel discussion: A non-academic career path in sustainability and LCA
Session Chair: Sarah Torkamani
6:30pm – 9:00pm Off-site activities: Sign up at the registration desk
Date: Thursday, June 28, 2018
7:00am – 8:30am
Towers 4th Floor Ballroom
Breakfast
7:30am – 8:30am
Towers 3rd Floor West
ISSST 2019 Planning Session
Session Chair: Thomas Seager
8:30am – 10:00am
Towers 3rd Floor West
RI-7: Community Resilience
Session Chair: Susan Clark
8:30am – 10:00am
Towers 3rd Floor East
ET-7: Frameworks for LCA of Emerging Technology
Session Chair: Stefano Cucurachi
8:30am – 10:00am
Towers Lower Level Meeting Room
UN-7: Unconference
Session Chair: Thomas Seager
This is an open discussion space, everyone is welcome to discuss cutting edge ideas to foster future collaborations.
8:30am – 10:00am
Towers 2nd Floor West
E&S-7: Transportation and Water
Session Chair: Derrick R. Carlson
10:00am – 10:30pm
Towers 3rd Floor Gallery
Morning break
10:30am – 12:00pm
Towers 3rd Floor West
RI-8: Special Session: Thermal Extremes
Session Chair: Zoé Hamstead
10:30am – 12:00pm
Towers 3rd Floor East
ET-8: Techno-Economic Analysis of Emerging Technology
Session Chair: William Morrow
10:30am – 12:00pm
Towers Lower Level Meeting Room
CE-7: Special Session: Life cycle approaches to sustainably manage materials in building and infrastructure projects
Session Chair: Jeremy Gregory
10:30am – 12:00pm
Towers 2nd Floor West
E&S-8: Waste management
Session Chair: Brandon Kuczenski
12:00pm – 2:00pm
Towers 4th Floor Ballroom
Conference close and keynote (lunch included)
Keynote speaker: Dr. Robert Jeffers, Sandia National Laboratories
Keynote title: Modeling & Simulation for Resilient Systems